Vinný sklep v unikátní sklepní lokalitě "Stráž"

Sklep je vykopaný v pískovcové skále, která je typická pro všechny sklepy na kopci Stráži, do kterého jsou vykopány v sedmi patrech nad sebou. Přední stěny presůzů jsou vystavěny z pískovcového kamene a goticky lomené oblouky a bíle vylíčený prostor nade dveřmi nesou jednotný rukopis zednického mistra Michny z 30. let minulého století a jsou typickou ukázkou vrbeckých sklepů na kopci Stráži pod kostelem sv. Jiljí.

Tento styl sklepů je jedinečný na celé jižní Moravě a jejich kouzlo nadchne každého turistu, který je uvidí na vlastní oči a ochutná vína, která v nich zrají při celoroční teplotě 12 stupňů, což má příznivý vliv na jejich kvalitu.


Vinný sklep
Vinný sklep
Vinný sklep
Vinný sklep

Rodinná vinařská tradice

...večer šohaj, ráno šohaj

Nutno poznamenat, že pan Němec je nejenom vrbeckým vinařem, ale i hrdým ctitelem tradic. Byl jsem zvědav na vína, která vyrábí a ukrývá ve svém sklípku Pod větřákem ve Vrbici. Hned první bylo překvapivě čisté a aromatické - Muškát moravský. I když tato odrůda není pro Vrbici dominantní, zde jsou vyhlášeny spíše modré odrůdy Frankovka či Vavřinecké, bylo toto víno lahodné.

Vrbice měla také své specifikum - odrůdu Ferdinand nazývanou hodovou odrůdou.

Pan Němec vína, která vyrábí na čisté přírodní bázi, prodává pouze ve svém sklípku ve Vrbici - jsou pro mé přátele - dodal s úsměvem. Vinařství se věnuje celý život - své první víno vyrobil již ve třinácti letech. Od té doby se vypracoval a jeho vína, která se účastní četných soutěží, jsou po zásluze odměněna. Na mě však nejvíce zaapůsobilo udržování rodinné tradice u Němců.

(P. Doležal: Lexikon moravského vinařství)